Blog

Blog geri dön
Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Doğru Kullanımı

Ev dekorasyonunda aydınlatmanın doğru kullanımı hem enerji tasarruf yapmanızı sağlar hem de aydınlatma ürünlerini seçerken sizlere yardımcı olur. Ayrıca aydınlatmanın ruh halimiz üzerinde de etkisi olduğundan yanlış aydınlatmaların ya da eksik aydınlatmaların kullanılması saldırgan tavırlara bürünmemiz üzerinde etkilidir. Bundan dolayı doğru yerde doğru aydınlatma kullanmak çok önemlidir.

Pek azımız evlerimizi döşerken mimarlık hizmetlerinden faydalanmaktayız. Bundan dolayı evlere alınan aydınlatma ürünlerinde de çoğu zaman hataya düşeriz. Örneğin; koridorlarda LED aydınlatmalar ile işlerimizi görebilirken bu alanlara büyük aydınlatma armatürleri alarak hata yaparız. Peki, en doğru aydınlatma ürünü nasıl seçilmelidir? Şimdi birlikte değerlendirelim.

Aydınlatma Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Aydınlatma; kapalı alanlarda insanların görüş alanını daha iyi düzenler. Bugün milyonlarca çeşit aydınlatma ürünü bulunmaktadır. Ancak aydınlatma ürünleri seçilirken başta insan sağlığı olmak üzere, enerji tasarrufu ve diğer etmenler göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Yanlış seçilen aydınlatmalar migren ağrıları tetikler, fazla ya da eksik aydınlatma sağlayacağından verimli kullanamazsınız, dekorasyonda karanlık ve albenisi olmayan bir ev ortamı sağlar. Hem ev dekorasyonunuzda özgün ve yaratıcı olabileceğiniz hem de sağlık açısından sizleri rahatsız etmeyecek ev dekorasyonunda aydınlatmanın doğru kullanımı ise şöyle olmalıdır;

  • Yaşam alanlarınızı dekore ederken her oda için farklı aydınlatma türü kullanılmalıdır.
  • Gün ışığından fazlaca yararlanabilmeniz ise enerji tasarrufu noktasında çok önemlidir.
  • Odaların ışık alma ihtiyaçlarını belirledikten sonra aydınlatma objesi seçmelisiniz.
  • Etkisiz ve verimsiz bir aydınlatma ortamı yaratmamak içinse aydınlatmanın konumunu çok iyi belirlemeli gerekirse bu işi profesyonelce yapan kişilerden yardım almalısınız.
  • Aydınlatmadan gelen ışığı doğrudan almamak içim konumu iyi belirlemelisiniz. Işık, yukarıdan aşağıya gelecek şekilde konumlandırılsa ancak verimli bir ışıklı ortam elde edebilirsiniz.
  • Aynalı aydınlatma objeleri gözü aşırı yoracağından özellikle çalışma ve oturma odalarında bu türden kaçınmalısınız.
  • Kullanım alanınıza göre aydınlatma tercihleri yapmakta sizlere olumlu olarak yansıyacaktır.
  • Antre, hall, banyo gibi alanlarda genelde sarı ışıkları ve LED ışıklardan faydalanmalısınız.
  • Mobilya tasarım olarak dekor amaçlı kullanabileceğiniz aydınlatma ürünlerinde ise abajurlardan, lambaderlerden faydalanabilirsiniz. Özellikle ayaklı lambaderler salonlarda dekor amaçlı olarak şık bir görüntü elde etmenize yardımcı olacaktır.

Hem cebinize hem gözünüze iyi gelecek aydınlatma fikirleri için bizleri takipte kalınız.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Başlat/Start
d|loft
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hi,
How can we help?